Human Centric Lighting

Bezprzewodowe i bezproblemowe sterowanie światłem

Tekst: Marjukka Puolakka
Zdjęcia: Jari Hudd

K3 Logistics West to nowoczesne obiekty magazynowe i biurowe dogodnie zlokalizowane w pobliżu autostrady Ring III i lotniska Helsinki-Vantaa. Elastyczne sterowanie oświetleniem w tych obiektach zapewnia system Glamox Wireless Radio.

Teren K3 West jest podzielony na cztery strefy o powierzchni od 1800 do 4800 m2. Nowy obiekt trafił do pierwszych użytkowników w kwietniu 2020 r. Głównym wykonawcą projektu była firma YIT.

Wśród najemców znalazły się firma Thomeko Ltd. oferująca materiały dla przemysłu spożywczego oraz Sto Finexter Ltd., która dostarcza produkty służące do wykończenia wnętrz, podłóg i elewacji. Rampy magazynowe, platformy załadowcze i doki umożliwiają płynne dostawy. Duże podwórze to dostatek miejsca dla ciężarówek zaopatrzeniowych.

Obok powierzchni magazynowych mieszczą się również biura i showroomy, które podzielone są na sekcje odpowiadające konkretnym potrzebom użytkowników.

Zmiana natężenia światła

Inteligentne sterowanie

W celu zapewnienia bezpieczeństwa dla ruchu wózków widłowych w magazynie i pracy między wysokimi regałami wymagane było wystarczająco jasne oraz równomierne oświetlenie, zarówno na poziomie podłogi, jak i na półkach. Oprawy sufitowe nie mogą oślepiać nawet wtedy, gdy towary są zdejmowane z górnych półek, znajdujących się 12 metrów nad ziemią.

Lekka optyka lamp przemysłowych Glamox i10 zapewnia dobre oświetlenie powierzchni magazynowych i nie powoduje nieprzyjemnego olśnienia. Energooszczędna i trwała technologia LED to najlepszy wybór do pomieszczeń o wysokich sufitach, gdzie wymiana źródeł światła jest zawsze dużym i kosztownym przedsięwzięciem.

Zmiana natężenia światła
Zmiana natężenia światła

Oświetleniem zarządza system Glamox Wireless Radio, który umożliwia niezależne sterowanie poszczególnymi oprawami. Każda oprawa posiada własny nadajnik/odbiornik z kodem identyfikacyjnym i czujnikiem ruchu PIR. Czujnik został specjalnie zaprojektowany do zastosowań przemysłowych i działa dobrze nawet w wysokich pomieszczeniach. Programowanie pozwala oprawom komunikować się ze sobą na częstotliwości radiowej 868 MHz.

W magazynie oprawy podzielone są na grupy, po jednej grupie na każde przejście między półkami. Oprawy w grupie są sterowane przez czujniki ruchu i włączają się synchronicznie. W przypadku braku ruchu w danym obszarze światło wyłącza się w kilku stopniach regulacji. Pomiędzy półkami oprawy umieszczone wyżej i niżej podzielone są na osobne grupy sterownicze.

„Kiedy oprawy umieszczone są w rzędach, nie wszystkie muszą być włączone jednocześnie. Dzięki temu można zredukować olśnienie pomiędzy półkami, przy których wykonywana jest praca”, wyjaśnia Niko Kauriste, inżynier elektryk z firmy FIN-LVI Ltd.

Łatwa instalacja i uruchomienie

Instalacja opraw na wysokości 12 metrów została ułatwiona dzięki szybkozłączkom dodanym już na etapie produkcji.

„Montaż opraw na szynie był łatwy, ponieważ nie było potrzeby ich otwierania i łączenia. Szybkozłączki są bardzo pomocne, gdy trzeba podłączyć kilka produktów do tej samej grupy”, mówi Joakim Rikberg, kierownik prac w firmie Sähköpare Ltd.

Po zamontowaniu opraw stworzono grupy oświetleniowe i zaprogramowano ustawienia sterowania za pomocą tabletu z systemem Android.

„To był mój pierwszy projekt instalacji z wykorzystaniem systemu Glamox Wireless. Wszystko poszło sprawnie. Programowanie przeprowadzone przez przedstawiciela firmy Glamox wydawało się łatwe, gdy podstawy były wykonane prawidłowo”, powiedział Rikberg.

Zmiana natężenia światła

Dane systemu sterowania Glamox Wireless można przenieść do usługi w chmurze za pomocą oddzielnego bezprzewodowego punktu dostępowego (Wireless Access Point). Umożliwia to zdalne monitorowanie zużycia energii i pracy opraw. Użytkownicy mogą później wprowadzać zmiany w grupach sterowania oświetleniem, czasach opóźnienia i poziomach zmiany natężenia.

„Możliwość późniejszej zmiany ustawień to duży plus. Sterowanie oświetleniem sprawia, że system jest bardziej energooszczędny”, mówi Pavlov, ujawniając również, że złożono wniosek o uzyskanie srebrnego certyfikatu środowiskowego LEED (Leadership in Energy and Environmental Design – dla liderów w projektowaniu obiektów energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska).

Zmiana natężenia światła

Krótki opis rozwiązania

K3 Logistics West

 • Główny wykonawca: YIT
 • Powierzchnia: 11 300 m2
 • Projekt elektryczny: Insinööritoimisto FIN-LVI Ltd.
 • Prace elektryczne: Sähköpare Ltd.
 • Oprawy:
  Powierzchnie magazynowe: i10
  Platformy załadowcze i doki: i40
  Biura i sale konferencyjne: C95
  Myjnie: i60 i A40
Grupowanie opraw