Nadrzędnym celem w oświetlaniu obiektów biurowych jest zapewnienie pracownikom jak najlepszego komfortu pracy. Dobrze i elastycznie oświetlone biuro poprawia ich nastrój, koncentrację i efektywność. W ofercie ES-SYSTEM znajdują się systemy sterowania, które pozwalają zarządzać oświetleniem aktywnym biologicznie. Ma ono realny wpływ na regulację melatoniny w organizmie i tym samym wspiera naturalny rytm dobowy człowieka. Sprawdź, jak możesz oświetlić swoje biuro zgodnie z najwyższymi standardami.
Oświetlenie awaryjne oraz oświetlenie dozorowe i nocne
Nadzór i zarządzanie oświetlaniem - SLS
Integracja z BMS
Oświetlenie awaryjne w budynkach biurowych ma szerokie zastosowanie. Oprócz podstawowych funkcji może też pełnić rolę oświetlenia dozorowego oraz nocnego. Oświetlenie dozorowe dedykowane jest do dużych obiektów, w których wykonuje się obchody budynku, natomiast oświetlenie nocne jest używane wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zapewnienia minimalnego poziomu oświetlenia w godzinach nocnych. Funkcjonalności te oparte są o inteligentne systemy sterowania, dzięki czemu użytkownik ma do nich dostęp za pomocą aplikacji, dostępnej na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych.
Tak łatwo i prosto jeszcze nigdy nie było. Konto założone w usłudze SLS – Smart Ligting Serivces pozwala na nieograniczony nadzór nad całą instalacją oświetleniową z jednego miejsca. Ta prosta i intuicyjna w obsłudze aplikacja WWW umożliwia wizualizację urządzeń na planach budynków. Z jej pomocą użytkownik szybko zlokalizuje usterki, uzyska dostęp do bieżących informacji diagnostycznych o stanie całego systemu oświetleniowego oraz pobierze aktualne raporty dla oświetlenia awaryjnego. SLS daje możliwość podłączenia pod jedno konto wielu budynków, co pozwala na zbiorcze zarządzanie całą posiadaną flotą oświetleniową z poziomu jednej aplikacji.
System Zarządzania Budynkiem BMS powinien pełnić funkcję kontrolno-nadzorczą w stosunku do podrzędnego systemu sterowania oświetleniem. Dzięki elastycznemu narzędziu do mapowania funkcjonalności oraz trybów pracy oświetlenia można w łatwy i szybki sposób przeprowadzić integrację naszego systemu sterowania oświetleniem z BMS. Wystarczą powszechnie używane w automatyce budynkowej protokoły i interfejsy komunikacyjne. BMS może wtedy swobodnie odczytywać statusy opraw i urządzeń systemu oświetleniowego, aktywować i dezaktywować wybrane tryby pracy, jak również sterować bezpośrednio poziomami natężenia światła i temperatury barwowej w pojedynczych oprawach lub w całych grupach.
Interfejs użytkownika
Oświetlenie adaptacyjne
Space LOGIC
Multimedia
Zaawansowane zarządzanie scenami
Sensoryka obecności
HCL CIRCADIAN
Niezbędnym elementem każdej komunikacji człowieka z urządzeniem jest interfejs użytkownika. Oferujemy szeroką gamę rozwiązań do sterowania oświetleniem, od wielofunkcyjnych przycisków FLEX, po dotykowe tablety V-TOUCH. Dla zaawansowanych zastosowań można skorzystać z funkcjonalnej aplikacji MODULAR UI, która dostępna jest na urządzeniach mobilnych oraz komputerach stacjonarnych z przeglądarkami WWW.
Funkcja oświetlenia adaptacyjnego zapewnia równomierny poziom natężenia w pomieszczeniu, dynamicznie uwzględniając wpływ światła dziennego. Za pomocą sensorów zbierane są informacje o natężeniu światła dziennego oraz ilości osób przebywających w danym pomieszczeniu. Na tej podstawie poszczególne oprawy oświetleniowe automatycznie dostosowują moc świecenia, zmniejszając ją, kiedy świeci słońce i zwiększając moc w pochmurne dni.
Automatyczne dostosowanie oświetlenia do zmian organizacji przestrzeni (Space LOGIC) jest nowoczesnym udogodnieniem. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują ruchome ścianki działowe do dzielenia pomieszczenia, np. w salach konferencyjnych czy powierzchniach typu open space. Pozwala na automatyczne sterowanie oświetleniem zgodnie z aktualną konfiguracją ścianek. Space LOGIC wykorzystuje czujniki, które informują o bieżącej organizacji przestrzeni i dostosowują do niej sceny oraz sposób sterowania. Dzięki możliwości oświetlania tylko aktualnie użytkowanej strefy można zaoszczędzić energię, a także podnieść komfort użytkowników.
Multimedia to lokalne połączenie urządzeń multimedialnych (np. projektor, ekran i elektryczne rolety) oraz oświetlenia w jedną sieć. Umożliwia zaawansowane sterowanie scenami, takimi jak przygotowanie wyposażenia sali konferencyjnej do prezentacji, szkolenia czy zwykłego spotkania. Rozwiązanie to nie wymaga zaawansowanego systemu BMS, jest tańsze i zdecydowanie prostsze w integracji.
Zaawansowane zarządzanie scenami w przestrzeniach biurowych, oprócz sterowania oświetleniem, pozwala dodatkowo na obsługę innych urządzeń, takich jak projektor, ekran i elektryczne rolety. Włączenie projektora, rozwinięcie ekranu, opuszczenie rolet i przyciemnienie światła można wykonać poprzez przyciśnięcie przycisku lub wybranie opcji na dotykowym panelu. Funkcjonalność jest bardzo elastyczna i daje możliwość zaprogramowania scen zgodnie z potrzebami.
Sensoryka obecności pozwala na detekcje nawet najmniejszych ruchów, takich jak praca przy komputerze. Dzięki temu cała powierzchnia pracy jest równomiernie oświetlona, zapewniając poczucie komfortu i bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom.
Funkcja umożliwia automatyczną zmianę temperatury barwowej w czasie w zależności od zaprogramowanego harmonogramu zgodnego z cyklem dobowym. Temperatura barwowa światła wpływa na nastrój i samopoczucie użytkowników. Ciepłe, żółte światło odpręża i relaksuje, natomiast chłodne, białe mobilizuje i pobudza do działania. Równoległa współpraca z funkcją oświetlenia adaptacyjnego pozwala na spotęgowanie pozytywnych odczuć użytkowników oświetlenia. Dodatkowo w każdym momencie istnieje możliwość manualnego ustawienia żądanego poziomu natężenia oraz temperatury barwowej za pomocą paneli V-TOUCH i aplikacji MODULAR UI.
Wykorzystując nowoczesne diody LED oraz odpowiednią konfigurację emisji światła niebieskiego wpływamy na zatrzymanie lub rozpoczęcie uwalniania melatoniny. Tym samym możemy dodać energii albo pomóc się zrelaksować, wspierając naturalny rytm dobowy człowieka i minimalizując negatywne konsekwencje długotrwałego pobytu w sztucznym oświetleniu.
Elastyczny system sterowania z odpowiednio zaprogramowanymi scenami znacznie ułatwia dynamiczną pracę biurową. Szybkie spotkania, widoekonferencje czy prezentacje potrzebują innego oświetlenia. Manualne dostosowywanie światła jest czasochłonne. Odpowiednio zaprogramowane sceny pozwalają szybko dopasować oświetlenie do aktualnych potrzeb oszczędzając cenny czas pracowników.
Posiadanie certyfikatów WELL lub BREEAM potwierdza inwestorom i pracownikom, że dany biurowiec należy do światowej klasy obiektów. To dowód, że w sposób szczególny dba się tutaj o pracowników, troszcząc się o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Podnosi to znacząco prestiż budynku i wartość pracodawcy w oczach potencjalnych kandydatów.
Automatyczny system sterowania, odpowiednio rozmieszczone sensory i konfigurowalne sceny pozwalają uzyskać nawet 60% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dodatkowo znacznej redukcji ulega emisja CO 2. Dzięki temu cały budynek jest niezwykle wydajny i spełnia surowe wymagania ekologicznego budownictwa.
Zobacz, jak może funkcjonować projekt oświetleniowy w Twojej przestrzeni