Utrzymywanie instalacji oświetleniowej, a zwłaszcza opraw awaryjnych w ciągłej sprawności, zapewnienie normatywnych testów funkcyjnych i autonomicznych oraz utrzymywanie dzienników zdarzeń wraz z raportami z testów to niezbędne minimum spoczywające na barkach zarządcy budynku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie powierzenia większości tych zadań automatycznemu systemowi nadzoru. System ten odpowiedzialny jest zarówno za diagnostykę pracy opraw, jak i za zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania przestrzeni.
Systemy sterowania ES-SYSTEM pozwalają zarządcom wykonywać automatyczne testy funkcjonalne i autonomii codziennie, co miesiąc lub co rok, zgodnie z wcześniej zaplanowanym kalendarzem. Odpowiednio skonfigurowane zapewniają samoczynne testowanie w podziale na grupy, zapis dziennika i raportów, a także bieżące, natychmiastowe powiadomienia o wykrytych problemach. Na tym jednak nie kończą się opcje systemu w zakresie opraw awaryjnych. Wbudowany kalendarz umożliwi dodatkowo formatowanie akumulatorów, czyli kluczowych elementów zapewnienia oświetlenia przy zaniku napięcia podstawowego, a funkcje bieżących akcji pozwolą na blokadę pracy awaryjnej oraz identyfikację opraw, ułatwiając pracę związaną z utrzymaniem sprawności.
1. Uruchomiona aplikacja w szybki i przejrzysty sposób wskazuje aktualną sytuację opraw awaryjnych i oświetlenia podstawowego. System weryfikuje oprawy na bieżąco, a każda zmiana w ciągu kilku sekund zostaje wyświetlona na ekranie urządzenia.
2. Każde istotne zdarzenie systemowe powoduje dodatkowo wyświetlanie na głównej stronie aplikacji powiadomienia o zaistniałej sytuacji. Dzięki temu administrator obiektu od razu ma aktualne dane o kondycji całego systemu.
3. Szczegółowe dane o każdej z opraw przedstawione w zbiorczych, przejrzystych tabelach. Kolorystyczne informacje w szybki i precyzyjny sposób pozwalają na ustalenie przyczyny zmiany statusu. Każda zmiana powodująca przełączenie oprawy w tryb inny niż praca normalna powoduje wyświetlanie odpowiedniego ostrzeżenia, a rozwinięcie szczegółów wskazuje na czym polega odstępstwo. Oprócz dostępnych dla każdej oprawy danych (adresu oprawy, nadanej nazwy i nazwy projektowej, numeru portu i nazwy nadrzędnej jednostki, aktualnego poziomu wysterowania, nominalnego czasu autonomii, stanu akumulatora oraz wyników ostatnich testów) system wskazuje powód ostrzeżenia lub błędu. Włączona identyfikacja, przeprowadzany w danej chwili test czy uruchomiona blokada trybu awaryjnego powodują włączenie żółtej flagi ostrzegawczej, zaś kolor czerwony pojawia się przy problemie z komunikacją, awarią źródła światła lub akumulatora.
4. Szczegółowe, automatycznie generowane raporty i dziennik zdarzeń z historią obsługi i sprawności systemu wystarczają do bezproblemowego i szybkiego zarządzania oświetleniem awaryjnym w obiekcie. Dodatkowe funkcjonalności, takie jak: możliwość zdalnego wprowadzenia blokady pracy awaryjnej, identyfikacji opraw w obiekcie czy sterowanie poziomem jasności dodatkowo usprawniają pracę.
W związku z dynamicznym rozwojem elektroniki i technologii LED oprawy oświetleniowe zyskują mnóstwo funkcjonalności niezwiązanych bezpośrednio z ich głównym zadaniem, jakim jest generowanie światła. Obecnie możliwe jest nadzorowanie stanu oprawy, sterowanie jej poziomem świecenia i monitorowanie zużycia energii. Jednakże wciąż opracowywane są nowe zastosowania, a dobrym tego przykładem jest rozwój oświetlenia awaryjnego, które może być używane szerzej niż mogłoby się wydawać.
Stosowanie oświetlenia awaryjnego jako oświetlenia nocnego jest uzasadnione ekonomicznie. Nocą, kiedy ludzie przestają korzystać z pomieszczeń, oświetlenie awaryjne może przejmować funkcję oświetlającą, zapewniając dużo niższy poziom natężenia oświetlenia. Np. witryny sklepów po zamknięciu przechodzą w tryb nocny, aby zredukować wydatek energetyczny, a dzięki oświetleniu nocnemu nadal przyciągają uwagę przechodniów posiadanym asortymentem. Łatwość modyfikacji ustawień zapewnia wygodna aplikacja mobilna. Dodatkową zaletą jest możliwość tworzenia harmonogramów, dzięki którym oświetlenie nocne uruchomi się o określonej porze.
Kolejnym przykładowym zastosowaniem sterowania oświetleniem nocnym są kina. Podczas wyświetlania filmu na sali kinowej pożądana jest całkowita ciemność. Dzięki zaprogramowanym przyciskom lub za pomocą smartfona operator sali może szybko i wygodnie dostosować oświetlenie na czas seansu, ustawiając poziom świecenia opraw kierunkowych na niewielki procent.