Multimedia

Zarządcy zaawansowanych technicznie budynków wykorzystują najnowsze technologie, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort przebywającym w nim ludziom. Do sterowania wszystkimi systemami najczęściej korzysta się z BMS, ale niektóre integracje można wykonać prościej.  

 

Multimedia to integracja oświetlenia z urządzeniami multimedialnymi za pomocą sieci lokalnej oraz magistrali DALI. Dzięki niej możliwe jest zaawansowane sterowanie scenami, które wykorzystuje się m.in. w salach konferencyjnych, salach wykładowych i szkołach.

Multimedia

Komponenty

  • VERTEX – jednostka sterująca
  • SWITCH
  • FLEX lub V-TOUCH – przyciski lub panel dotykowy
  • Przekaźnik programowalny DALI
  • konwerter TCP/IP na RS-232 (opcjonalnie)


Schemat instalacji multimediów

Za sterowanie całą instalacją odpowiada VERTEX. Jest on wyposażony w 3 porty DALI, poprzez które komunikuje się z oświetleniem, roletami, ekranem oraz przyciskami. Rolety oraz ekran wymagają zastosowania dodatkowo elementów wykonawczych - przekaźnikowych wyjść obsługujących protokół DALI. Projektor podłączany jest pośrednio, wykorzystując SWITCH. Jeśli zamiast przycisków zastosowany jest panel V-TOUCH, również on podłączany jest za pomocą SWITCH.

Multimedia + FLEX

Multimedia + V-TOUCH


Schemat podłączenia projektora TCP/IP oraz RS-232


Szczególnym przypadkiem jest podłączenie projektora poprzez RS-232, ze względu na ograniczenia długości magistrali. W takiej sytuacji do projektora dodawany jest konwerter.

Projektor TCP/IP

Projektor RS-232